Trener personalny – jak wygląda jego praca?

Obecnie treningi personalne zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność. Z usług osobistych trenerów korzystają już nie tylko celebryci czy politycy, ale również i zwykłe osoby. Dlaczego tak chętnie sięgamy po pomoc tego typu trenerów?

praca trenera personalnegoZacznijmy od tego, że w przypadku treningu personalnego trener poświęca sto procent swojej uwagi wyłącznie jednej osobie. Na samym początku takiej współpracy ustalamy z nim dokładnie jakie cele chcemy osiągnąć – może to być na przykład utrata wagi czy zwiększenie swojej masy mięśniowej. Jego zadaniem jest natomiast ustalenie planu, za pomocą którego będziemy w stanie zrealizować nasze zamierzenia.

Współpraca z takim trenerem może odbywać się na dwa podstawowe sposoby. Z jednej strony możemy zdecydować się tutaj na trening instruktażowy – jest to jednorazowe spotkanie z trenerem w ciągu którego pokaże on nam, jakich zasad powinniśmy się trzymać i jakie ćwiczenia musimy wykonywać, aby móc zrealizować swój cel. Cechą tego rozwiązania jest to, że wiele rzeczy będziemy musieli potem wykonywać tutaj zupełnie samodzielnie, bez późniejszej pomocy wykwalifikowanego trenera. Drugą opcją są regularne treningi z takim instruktorem; w większości przypadków otrzymamy tutaj również przygotowaną specjalnie dla nas dietę.

praca instruktora personalnegoW obu przypadkach przed rozpoczęciem treningów trener musi przeprowadzić dokładny wywiad ze swoim klientem i dowiedzieć się, jakie dokładnie są jego cele. Konieczna może być również odpowiednia ich weryfikacja, jeżeli ich realizacja okaże się zwyczajnie niemożliwa lub zbyt trudna. Bardzo ważne jest również ustalenie, czy dany klient w ogóle nadaje się do treningu związanego z konkretnymi celami; może się bowiem okazać, że uniemożliwiają mu to najróżniejsze choroby czy też inne czynniki które sprawiają, że osoba taka nie powinna podejmować się treningu czy określonej diety.

Co bardzo ważne, do pracy na takim stanowisku nie potrzebne są żadne licencje i uprawnienia. Niemniej jednak warto zainteresować się najróżniejszymi szkoleniami jakie są obecnie dostępne na terenie całej Polski, bowiem można dzięki nim zdobyć liczne, bardzo istotne w tym przypadku kwalifikacje.

2 lipca 2015

Anna Jędraszczyk

trener fitness, trener osobisty i dietetyk, specjalizuje się w dziedzinie żywienia i treningu siłowego