Charakterystyka zawodu instruktora fitness

instruktor fitnessInstruktor fitness jest zawodem, który wielu ludzi traktuje jednocześnie jako swoją zyciową pasję. W wielu klubach fitness często pyta się klientów, jakimi cechami powinien odznaczać się idealny instruktor tego typu. Pada wówczas wiele odpowiedzi, które niekiedy mogą być dość zaskakujące.

Niektórzy ludzie twierdzą na przykład, że osoba taka musi być swego rodzaju "przyjaznym dyktatorem", który w sposób przystępny choć skuteczny zmotywuje nas do ćwiczeń i pracy nad sobą. Inni z kolei twierdzą, że powinna to być osoba dosłownie tryskająca pozytywną energią, którą będzie nas zarażać podczas ćwiczeń. Życzliwość, poczucie humoru, przyjazne nastawienie, duża wiedza oraz szerokie kwalifikacje. Lista rzeczy, jakich klienci oczekują od swojego wymarzonego instruktora fitness potrafi być naprawdę długa. Najważniejsza jest oczywiście umiejętność przygotowania dla swoich podopiecznych dobrego planu treningowego i przeprowadzenia go z nimi w taki sposób, aby przyniósł faktycznie zadowalające efekty. Duża wiedza również jest tutaj niesamowicie istotna, bowiem jedynie dzięki niej osoba taka budzi odpowiednie zaufanie – przyjemnie się ćwiczy ze świadomością, że nasz instruktor w razie potrzeby będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Oczywiście, inną podstawową cechą takiej osoby jest posiadanie odpowiedniej kondycji fizycznej; jedynie dzięki temu może ona dawać dobry przykład wszystkim swoim podopiecznym.

zawód instruktora fitnessWysportowana sylwetka, poczucie rytmu – takich rzeczy bardzo często oczekujemy od naszego instruktora fitness. Wielką zaletą pracy na stanowisku instruktora fitness jest to, że wymaga od nas właściwie nieustannego rozwijania swoich umiejętności oraz zdobywania nowych kwalifikacji. Właściwie nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek rutynie, bowiem praca taka bez przerwy stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Praktycznie zawsze znajdziemy tutaj różne dziedziny, w których musimy jeszcze dodatkowo się podciągnąć – anatomia, biologia, nowe zestawy ćwiczeń, nieznane dotychczas metody. Jest to bardzo motywujące, bowiem dzięki temu współpraca z nami stanie się dla klientów o wiele przyjemniejsza i atrakcyjniejsza, niż w przypadku konkurencji. W takiej pracy kluczową rolę odgrywa również umiejętność nawiązania ze swoimi klientami odpowiedniego kontaktu. Jeśli tego nie zrobimy, to nigdy nie będziemy w stanie zachęcić ich do ćwiczeń oraz pracy nad sobą. Dobry instruktor fitness powinien zatem być osobą komunikatywną, która łatwo nawiązuje znajomości i przekonuje do siebie innych ludzi.

14 lipca 2015

Anna Jędraszczyk

trener fitness, trener osobisty i dietetyk, specjalizuje się w dziedzinie żywienia i treningu siłowego