Trener personalny – charakterystyka pracy

Wielu ludzi prawdopodobnie nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo opłacalny może być zawód trenera personalnego. Obecnie takie posady cieszą się coraz większą popularnością, zatem warto zainteresować się takimi możliwościami nieco bliżej.

trener personalnyNajwiększe szanse na sukces w takim zawodzie mamy oczywiście w dużych miastach. Ludzie w takich miejscach bardzo często poddają się ciągłej pogoni za idealnym ciałem oraz wysportowaną sylwetką, przez co usługi z tym związane cieszą się po prostu ogromną popularnością. W takim zawodzie najtrudniejsze są przede wszystkim początki: trzeba mocno się napracować, aby móc wyrobić sobie dobrą opinię wśród klientów. Niemniej jednak potem zdobycie w pełni zadowalającej dla siebie pracy nie sprawia już większych problemów, bowiem klienci często nawzajem polecają sobie swoich instruktorów.

instruktor personalnyJak łatwo można się domyśleć, trener personalny jest odpowiedzialny za prowadzenie indywidualnych treningów ze swoimi klientami. Wielu ludzi bardzo niesłusznie kojarzy takie osoby głównie z kimś, kto stoi nad naszymi głowami w czasie wykonywania przez nas ćwiczeń i wydaje nam polecenia, niekiedy w bardzo "głośny" sposób. Taka opinia jest jednak bardzo krzywdząca, bowiem dobry trener personalny odpowiada za całe mnóstwo innych zadań. Musi on przede wszystkim opracować ze swoim klientem odpowiedni plan treningowy i przygotować dla niego dietę, która pozwoli mu na skuteczne zrealizowanie wszystkich zamierzonych celów. W czasie ćwiczeń jego rola również nie ogranicza się wyłącznie do wydawania poleceń. Osoba taka powinna wykonywać ćwiczenia razem ze swoim klientem, dając w taki sposób dobry przykład oraz motywację.

Aby zostać wykwalifikowanym trenerem personalnym trzeba przede wszystkim przejść specjalistyczny kurs. Zazwyczaj składa się on z części praktycznej oraz teoretycznej, a do jego ukończenia konieczne jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym egzaminu.

9 lipca 2015

Natalia Sochacka

absolwentka AWF, instruktor fitness, nauczycielka wychowania fizycznego